niedziela, 20 kwietnia 2014

-3-


Dzisiejszy wpis na blogu będzie nietypowy, ponieważ o tematyce Świątecznej. Jednak na samym początku chciałam złożyć moim czytelnikom życzenia! 

Kolorowych jajeczek,rozczochranych owieczek,rozkicanych króliczków,pyszności w koszyczku,a przede wszystkimmokrego ubraniaw dniu wielkiego lania!
ALLELUJA

Z okazji Świąt postanowiłam przedstawić kilka budynków, które były inspirowane jajkiem.
Jak pisanejest na wielu portalach architektonicznych: " Jajko jest nie tylko symbolem Świąt Wielkiejnocy, ale okazuje się że może być również świetną inspiracją"

City Hall in London

Jednym z najlepszych przykładów "Wielkanocnych Architektów" jest siedziba władz i burmistrza Wielkiej Brytanii, w Londynie. Swoim kształtem przypomina przekrzywione jajko. Postmodernistyczny budynek stał się obiektem rozpoznawalnym na całym świecie, budowa rozpoczęła się 2000 roku i została zakończona dwa lata później. Budynek posiada 12 kondygnacji w tym dwie podziemne. Wysokość budynki sięga 45 metrów.  Ratusz posiada stalową konstrukcję i szklane płytki. Prezentuje się bardzo widowiskowo a jego kształt przyciąga nie jedno oko.
Ratusz w Londynie, projekt Sir Normana Fostera.jpg

CIEKAWOSTKI:
-Każdy ze 3,844 szklanych paneli elewacji wykonywany był oddzielnie za pomocą lasera,
-Ratusz jest jednym z najbardziej efektywnych energetycznie budynków w Londynie.
-Ratusz nie jest własnością Władz Londynu, mają one jedynie prawo do 25-letniej dzierżawy budynku.Źródło informacji:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Londynie

http://polki.pl/we-dwoje/architektura;zainspirowana;jajem,artykul,15235.html
http://polki.pl/we-dwoje/ratusz;w;londynie;architektura;zainspirowana;jajem,5,artykul,15235.html


Cybernetyczne jajo w Bombaju

Dzięki kształtu jaja powierzchnia budynku jest mniejsza o 10-20% w porównaniu z tradycyjnym budownictwem, wykorzystuje również o wiele mniej energii elektrycznej ( na czym bardzo zależy współczesnym architektom). Budowla posiada 13 pięter z nowoczesnymi biurami. Konstrukcja budowli zapewnia niesamowity klimat w środowisku pracy jak i nowoczesny i estetyczny wygląd samej bryły. Budynek nazywany jest inteligentnym ponieważ wyposażony jest w system monitorujący stan zdrowia pracowników ( ciśnieniem i kontrolą masy ciała) Wyniki badań w razie potrzeby są wysyłane od razu do lekarza. Na najwyższej kondygnacji znajduje się przepiękny ogród, a budynek został zaprojektowany w taki sposób aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Dlatego też na dachu budynku zamontowano specjalne turbiny i panele oraz system filtracji wody.Budynek robi na mnie powalające wrażenie :)

Źródło informacji: http://polki.pl/we-dwoje/cybernetyczne;jajo;w;bombaju;architektura;zainspirowana;jajem,2,artykul,15235.html


BLOB VB3
Blob VB3 - jest projektem domku mobilnego, swoim kształtem przypomina wielkie strusie jajo. Projekt został stworzony przez belgijską firmę architektoniczną dmvA. Domek posiada wszystkie niezbędne elementy wyposażenia domu: łazienkę, kuchnię, miejsce do spania, oświetlenie i przechowalnie. Wszystko to mieści się na powierzchni tylko 20 metrów kwadratowych! Elewacja wykonana jest z poliestru i ma wielkość przyczepy kempingowej ( co oznacza że łatwo przetransportować "dom" w każde miejsce). Czubek domu jest otwierany automatycznie i może służyć jako zadaszenie bądź ganek.

źródło informacji: http://www.banzaj.pl/Blob-VB3-niekonwencjonalny-projekt-mobilnego-domu-4890.html
blob mobilny dom 5blob mobilny dom 6
Po za tym budynek jest niesamowicie estetyczny i prosty w budowie. Moim zdaniem również bardzo dobrze wkomponowuje się w otaczający go krajobraz.
blob mobilny dom 4


NARODOWY WIELKI TEATR w PEKINIE
Budynek teatru, mieszczący się w Chinach, w Pekinie, wygląda niczym ogromne jajo. Wykonany został ze szkła i tytanu oraz otoczony sztucznym jeziorem. Jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli.Niezwykle nowoczesny dizajn robi ogromne wrażenie. Sztuczne jezioro podkreśla dodatkowo kształt tej wspaniałej budowli. Zielone tereny wokół oraz woda tworzą fantastyczny obraz. Będąc w Pekinie koniecznie trzeba zobaczyć ten niezwykle nowoczesny teatr.

źródło: http://polki.pl/we-dwoje/narodowy;teatr;wielki;w;pekinie;architektura;zainspirowana;jajem,4,artykul,15235.html


Podsumowując. Cztery budynki w kształcie jajka = cztery najbardziej charakterystyczne budowle na świecie. Wystarczy dobrze wykorzystać swoją inspirację aby stworzyć coś co każdy człowiek na świecie powinien zobaczyć na własne oczy i zapamiętać do końca życia. 

Martianna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz