wtorek, 22 kwietnia 2014

Dom skocznia by 81.WAW.PL.

Dom Skocznia by 81.WAW.PL

Przenosimy dzisiaj projektowanie na terenu górskie, gdzie warunki są znacznie gorsze niż na terenach płaskich, domy górskie charakteryzują się powtarzalną architekturą o określonej bryle a ich materiałem wykończeniowym jest najczęściej drewno. W Polce góruje styl zakopiański (mam nadzieję że wiecie na czym się opiera) Jednak coraz częściej nawet w wśród architektury góralskiej można spotkać nowoczesne budowle co bardzo cieszy moje oczy. Jednym z takich nowoczesnych górskich domków zaprojektowali architekci z pracowni 81.WAW.PL.

Dom skocznia jest to nowoczesny budynek o minimalistycznej bryle, z wieloma przeszkleniami dzięki którym doskonale wpisuje się w krajobraz górski ( dla mnie dzięki tym wszystkim przeszkleniom ginie w otoczeniu górskim co jest wielkim plusem - dom kameleon). Kolorystyka budynku jest stonowana i wkomponująca się w otoczenie- w tworzeniu budynku zastosowano biel i czerń - taka kolorystyka odbiega od standardowej zabudowy górskiej. Jego forma z podcieniem od strony ulicy sprawia że budynek nabiera lekkości. Dolna część zabudowy wygląda jakby była podporą dla gór i trzyma piętro - uzyskano to dzięki uskokowi w którym ukryte zostały schody.

Główne wejście do budynku znajduje się w rogu domu, w podcieniu. W tym samym ciągu, nieco bardziej w centrum, mieści się garaż – jego brama została zlicowana ze ścianą zewnętrznej części budynku tak, że stała się niewidoczna. Dzięki temu nie odcina się od spójnej całości frontu. Ta część zabudowy została podkreślona czarnym tynkiem położonym na płyty ze spieku szklanego, tworząc tym samym idealnie gładką powierzchnię. W tym samym frontowym ciągu znajduje się również okno gabinetu, które oddzielone zostało od garażu wyciągniętą ścianą tak, aby zachować większą intymność w tym pomieszczeniu. Wejście do domu zostało dodatkowo cofnięte względem frontu, tworząc tym samym zadaszenie nad wejściem. Od strony zachodniej mamy skośne podkreślenie elewacji, które pojawiło się dzięki lokalizacji schodów. Duże przeszklenia od południa doskonale doświetlają wnętrze i łączą budynek z  otoczeniem. Od północy, poza oknem w gabinetem, nie ma innych – dzięki temu znacznie ogranicza się straty ciepła. Taka koncepcja zdecydowanie dzieli dom - w kolorze czarnym nie ma okien, a kolor biały jest jak najbardziej transparentny i otwarty na zewnątrz.
Przy strefie garażowej wygospodarowano miejsce na kotłownię oraz pomieszczenie techniczne, które jest połączone z wiatrołapem. Z części gospodarczej zaplanowano zaś bezpośrednie przejście do strefy dziennej, którą stanowią salon, jadalnia oraz częściowo zamknięta kuchnia. Z jadalni możemy dostać się do gabinetu, który jako jedyne pomieszczenie w domu ma okno na podjazd. Część dzienna to najbardziej doświetlona strefa domu - przeszklenia na całą wysokość wychodzą na taras i ogród. Z salonu prowadzi przejście na klatkę schodową, którą dojdziemy na piętro. Tam z kolei znajdują się dwie sypialnie dziecięce z wyjściem na niewielki taras oraz łazienka w korytarzu. Jest także sypialnia główna z własną łazienką oraz niezależna garderoba. 
Powierzchnia użytkowa domu skoczni będzie wynosiła 230 m2, dom również posiada miejsce parkingowe dla jednego samochodu

Moja opinia: po raz kolejny wypowiem się pozytywnie w 100% na temat budynku. Wielki plus: odejście od standardowego projektowania górskiego! Zastosowanie dużej ilości przeszkleń pokazuje nowoczesność budynku oraz pozwala budynkowi wtopić się w otoczenie. Kolorystyka również ma same plusy: zastosowanie bieli szarości jest genialnym rozwiązaniem, biel nawiązuje do śniegu, szarość do skał na których powstaje dom. Minimalizm przeniesiony na tereny górskie! UWIELBIAM! WIELKI + dla architektów! Oby tak dalej

źródło informacji: archistrona.pl
Dom Skocznia by 81.WAW.PL
 Dom Skocznia by 81.WAW.PL
Dom Skocznia by 81.WAW.PL
Co sądzicie o takiej zabudowie?Czy Polska jest gotowa na tak radykalną zmianę architektury górskiej?

Martianna

8 komentarzy:

 1. Ładne ;o

  http://tinnqu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za bardzo miły komentarz :))

  http://maadeleinefashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć,
  jako laik (mimo, że planowałem rozpocząć studiowanie architektury i ostatecznie wybiorę w tym roku budownictwo)... mogę powiedzieć, że Polska nie jest gotowa na tak śmiałe projekty, zwłaszcza w górach, gdzie dominuje tradycjonalizm.
  Wydaje mi się, że tak radykalne zmiany mogłyby się kojarzyć miejscowym (utrzymującym się z turystyki) ze spadkiem zainteresowania regionem, który wygrywał z konkurencją (jak dotąd) tylko dzięki przywiązaniu do tradycji.

  Myślę, że łagodny proces i stopniowanie zmian mogłoby odnieść pożądany skutek dla projektantów i mieszkańców. :)

  Matt.

  OdpowiedzUsuń
 4. Genialnie ! Naprawdę, widać, że obił to ktoś z pasją i z wyobraźnią, projekt rewelacyjny !

  Zapraszam do siebie, skomentujesz najnowszy post ? Obserwacje mile widziane ;)
  http://imagine-day.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. BArdzo ciekawy blog! Wcześniej takiego nigdzie nei widziałam. Będę z ciekawością tutaj wpadać.
  Co do Twojego pytania to sądzę, że niestety nasz kraj nie jest gotowy na tak radykalne zmiany i taki styl.
  Pozdrawiam i zapraszam ponownie :)
  www.patrycjaguzek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. No muszę przyznać że post jest świetnie dopracowany i bardzo ładne zdjęcia.
  http://autografy-patrycji.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Dom kompletnie inny. Zimowe wizualizacje wyglądają niesamowicie, ciekawa jestem jak prezentowałby się latem, bo bryła przez tak duże przeszklenia jest na tyle ażurowa, że musi odbijać pejzaż wokoło...

  OdpowiedzUsuń