wtorek, 22 kwietnia 2014

Edge Hause - Kraków.

Dzisiaj pod lupę biorę według mnie dosyć ciekawy projekt domu, który został zrealizowany w Krakowie. Budynek zaskakuje swoją nie codzienną formą i położeniem, znajduje się na krawędzi wzgórza. Zaprojektowali go architekci z pracowni Mobius.
Edge House - bo tak oficjalnie nazywa się dom powstał na krawędzi skalnego urwiska, działkę na dwie części dzieli wapienna skała urwiskowa. Projektanci chcieli wykorzystać ją w swoim projekcie i tak zrobili - dosłownie i w przenośni osadzili projekt na urwisku. Budynek dzieli się na dwie strefy. Zarówno dolna jaki i górna posiadają wiele swoich atutów - dół daje intymność domownikom, górna zapewnia niezapomniane widoki na okoliczne wzgórza. 

"Postanowiliśmy umieścić dom na skarpie, tak aby wizualnie i funkcjonalnie spajał oba poziomy terenu. Stąd pomysł prostopadłościanu który staną na krawędzi i zjechał ze skarpy" mówią architekci. Dzięki takiemu nowatorskiemu myśleniu powstała dynamiczna  bryła przypominająca przechylone pudełko. Nadając domowi taką formę projektanci spełnili lokalne wymagania, które nakazują w tej okolicy budowę domów o tradycyjnym dwuspadowym dachu. Nowoczesna bryła zyskała ciemną okładzinę z łupka przez co dom mocno wyróżnia się na tle jasnego, wapiennego urwiska.

Moja opinia: wielkie WOW!, architekci w genialny sposób wyszli z sytuacji prawnej zapewniając domu dwuspadowy dach ( wielkie uznanie!), dodatkowo dom wykorzystuje trudny teren działki w 100% - zawieszenie domu na urwisku jest rzadko spotykanym w Polsce wyjściem! Projekt jest dobrym przykładem na to że można połączyć architekturę z otaczającym go terenem! Nic dodać nic ująć projekt GENIALNY! 
Jaka jest Wasza opinia? 
źródło informacji: bryla.pl

Martianna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz