niedziela, 20 kwietnia 2014

Marek Budzyński - Świątynia Opatrzności Bożej - projekt niezrealizowany.

MAREK BUDZYŃSKI-ŚWIĄTYNIA OPATRZNOŚCI BOŻEJ-PROJEKT NIEZREALIZOWANY

Marek Budzyński - Polski architekt i urbanista, profesor Politechniki Warszawskiej,laureat Honorowej Nagrody SHARP z 1993 roku.

Profesor Marek Budzyński za podstawę formy Świątyni przyjął archetyp góry. Porośnięty trawą kopiec był zwieńczony wielkim szklanym świetlikiem przypominającym kryształ. Dzięki takiemu połączeniu projekt genialnie wkomponowywałby się w otaczający go krajobraz. Gdyby został on zrealizowanym byłby projektem znanym na całym świecie. Poniżej przedstawiam fragment wypowiedzi jury na temat projektu:

Na wskroś współczesna, lekka a zarazem mocna forma zwieńczenia kopca może być symbolicznie wielorako interpretowana w zależności od odległości, pory roku, dnia, aury i oświetlenia, jako namiot, skrzydła, obłok, krzak gorejący lub znicz nocą, korona lub kryształ grający tęczowymi odblaskami światła na tle nieba. (...) oraz: Głęboko przemyślana idea całego założenia tworzy unikalny kompleks architektoniczno-krajobrazowy w skali nie tylko krajowej, lecz i europejskiej.

(fragmenty opinii jury z Architektura murator 7/2000)

Cały teren potraktowano jako rodzaj religijnego parku tematycznego z zielonymi pagórkami, replikami historycznych kościółków, sadzawkami i strumykami, mającymi tworzyć reminiscencje nastroju i krajobrazu Ziemi Świętej.

Tak opisywał kompleks świątynny Grzegorz Stiasny w artykule 'Konkurs tysiąclecia' w Architektura murator numer 7/2000;
Zaplanowana ze światowym rozmachem przez prof. Budzyńskiego świątynia nie miała jednak być zbudowana. Argumentem było zbyt duże skomplikowanie i kosztowność zaproponowanych przez Budzyńskiego rozwiązań, oraz brak chęci porozumienia z Fundacją Budowy Świątyni Opatrzności Bożej ze strony architekta. Dodatkowym bodźcem do zaniechania realizacji tego projektu była towarzysząca dyskusja o braku sakralności przedstawionego w projekcie obiektu.
W związku z powyższym Fundacja zorganizowała kolejny, tym razem zamknięty (za zaproszeniami) konkurs na projekt świątyni.
Osobiście odnoszę wrażenie że Polska jako kraj nie ma szans na rozwijanie się architektonicznie z wielu powodów nie tyczących się kosztów finansowych.  Może nie jestem jeszcze doświadczona w takiego typu wielkie inwestycje ale gdyby zależało władzą Warszawy na realizacji tego projektu to pieniądze zapewne znalazły by się. NIESTETY SKAZANI JESTEŚMY NA ZWYKŁE NIE WYRÓŻNIAJĄCE SIĘ PROJEKTY, KTÓRE PODOBAJĄ SIĘ ZWYKŁYM LUDZIOM ( BEZ URAZY) :)
INFORMACJE ZACZERPNIĘTE Z PORTALU BRYLA.PL

ZDJĘCIA NIEZREALIZOWANEJ ŚWIĄTYNI:
ZDJĘCIA REALIZACJI:
( szkoda że nie dali większego billboardu z JPII) 

Martianna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz