czwartek, 1 maja 2014

DOM KULTURY

Projektowanie urbanistyczne jest niesamowicie skomplikowane a szczególnie w gęstej zabudowie takiej jaką mają Katowice. Projekt domu kultury który powstał dzięki "Pracowni Architektury i Urbanistyki Rafała Mazura jest znakomitym przykładem dobrej architektury urbanistycznej. Założeniem architektów było stworzenie skromnego budynku, który odnajdzie się w trudnym otoczeniu i nie stanie się dominantom pobliskiej zabudowy. Dlatego też postanowiono że od strony ulicy Krzyżowej wysokość budynku zostanie dopasowana do istniejącej zabudowy familoków .
Przy tworzeniu projektu domu kultury twórcy nie mogli zapomnieć o jego funkcji jaką on pełni. Głównym zadaniem wielkich przeszklonych okien było zachęcanie mieszkańców do częstych odwiedzin budynku, natomiast zadaniem zielonych placów było stworzenie nowych publicznych przestrzeni miejskich ( budynek sam zaprasza mieszkańców i odwiedzających do zwiedzania zarówno wnętrza jak i przebywania na jego terenie otwartym!)
Budynek jest podzielony na dwie instytucje. Pierwszą najważniejszą jest sam DOM KULTURY. Druga funkcja to BIBLIOTEKA. By obie te instytucje mogły funkcjonować niezależnie od siebie ( różne godziny pracy i otwarcia).Bibliotekę umieszczono na piętrze by zapewnić większy spokój przebywającym tam ludziom ( zapewniono również drugie wejście z zewnątrz - które znajduje się na dachu. Dach budynku również wykorzystano w 100% - stworzona tam ogród, który udostępniany jest osobą korzystającym z biblioteki
CIEKAWOSTKA: koszt przedsięwzięcia wyniósł ok 11mln zł! A oficjalne otwarcie budynku nastąpi już w CZERWCU! Więc zapraszam! - sama oczywiście tam będę i zdam relację!
Moja opinia: prosta, estetyczna i elegancka bryła. Innymi słowy: REWELACYJNY EFEKT KOŃCOWY! Katowice jako miasto, które swoim wyglądem nie przyciąga potrzebuje takiego typu rozwiązań! Wnętrza jeszcze nie widziałam ale z pewnością robi takie samo wrażenie jak sama bryła! :) Oby powstawało w stolicy Śląska więcej tego typu budynków! 
informacje: bryla.pl

zdjęcia: bryla.pl , fotopolska.eu,, katowice.gazeta.pl 

Martianna

9 komentarzy:

 1. Budynek jest świetny, bardzo nowoczesny :)
  Lubie takie rozwiązania!
  Zapraszam na nową notke i do obserwacji.
  http://meanss.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny post :))
  Zapraszam http://aleksandrabloog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Budynek wygląda rewelacyjnie, bardzo nowocześnie! :3
  http://s0methingood.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. fajnie napisane! ale jak dla mnie te budynki nie wpasowują się w ład urbanistyczny okolicy. gdzieś tam w tle widać budynki typu PRL-owskiego. poza tym specjalnie nie nawiązują do śląskości, albo śląskiego typu elewacji. jak myślisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z tym się niestety nie zgodzę. oczywiscie zabudowa Katowic jest inna, ale od tego jest architekt aby w końcu wyjść z tej szarej PRLowskiej rzeczywistości i wprowadzać zmiany. Od czegoś trzeba zacząć...

   Usuń
  2. to prawda, ale jak dla mnie to jest wprowadzenie statku kosmicznego między piramidy :)

   Usuń
 5. A tak w ogóle to zapraszam do siebie! Co prawda chyba nie Twoja dziedzina, ale może się spodoba :D

  http://lirykapolityczna.blogspot.com/

  www.facebook.com/lirykapolityczna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie do końca nie moja dziedzina :) interesuję się polityką... to co się teraz dzieje z okazji 10 lecia w UE oraz obchody Majowe...TVN24 non stop na chodzie z domo+ :)

   Usuń
 6. Fajny post :)
  http://www.liliowepogawedki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń