wtorek, 1 lipca 2014

Chorwacja - wapień chorwacki


Architektura CHORWACJI a w szczególności starych nadmorskich, często portowych miasteczek to w większości przypadków niezapomniany klimat i nastrój. W dzisiejszym poście chciałam skupić się na materiale, z którego wykonana została prawie cała Chorwacja - wapień chorwacki.


Chorwacja jest krajem znajdującym się w basenie Morza Śródziemnomorskiego i charakteryzuje się przywiązaniem do tradycji, umiłowaniem do przyrody i wszystkiego co pochodzi z natury. Dlatego też w Chorwacji widoczne tradycje architektoniczne, specyficzna estetyka ( skupiająca się najbardziej na białych domach w połączeniu z pomarańczową dachówką), oraz nastrój. 
Jednym z najbardziej istotniejszych elementów krajobrazu i architektury jest kamień naturalny - wapień chorwacki który służy od wieków do wykonywania dróg, chodników, placów, a przede wszystkim do budynków mieszkalnych, sakralnych i obiektów publicznych jak i do wykończeń ogrodów i tarasów. Krótko mówiąc - służy prawie do wszystkiego.

Kamień ten jest szeroko stosowany również jako element wystroju wnętrz (posadzki, okładziny ścian, łazienki, kuchnie, kominki, mozaika, kamień łamany jako element ozdobny zarówno na elewacjach budynków jak i wnętrzach). Kamień ten jest wytrzymały ze względu na swoje doskonałe właściwości fizyko-chemiczne, ma wysoką odporność na ścieranie jak większość kamieni naturalnych, jest odporny na działanie zjawisk pogodowych oraz jest dobrym izolatorem ciepła co jest bardzo istotne przy stosowaniu go w pomieszczeniach mieszkalnych.

Jeśli jesteście zainteresowani kamieniem zapraszam tutaj  >> KLIK <<

Dzisiaj krótko i na temat. Chciałam przybliżyć Wam tak naprawdę tylko materiał budulcowy który jest estetyczny i wytrzymały a zarazem ekologiczny - a chyba o to chodzi aby dzisiejsza architektura była ekologiczna i estetyczna. Prawda? Już niedługo współczesna architektura z wykorzystaniem kamienia chorwackiego! 

4 komentarze:

 1. byłam na Chorwacji już kilka razy i za każdym razem ten kraj mnie zachwyca <33
  uwielbiam Chorwację ♥
  zapraszam
  justsayhei.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale piękne widoki, niestety nigdy tam nie byłam ;c
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie ♥

  OdpowiedzUsuń
 3. Chorwacja jest piękna :)
  http://perypetieoliwii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie byłam w Chorwacji, tam musi być na prawdę pięknie *.*
  Pozdrawiam ~ Mój blog - kliik! ♥

  OdpowiedzUsuń