sobota, 16 sierpnia 2014

MANUfaktura dla KULTury BERLINA

WITAM! Powrót do domu oznacza znacznie więcej czasu dla moich kochanych czytelników i bloga więc zapraszam!

Jak miło słyszeć że Polskie pracownie projektowe projektują w stolicach i
nnych krajów Unii Europejskiej. w dzisiejszym poście przenosimy się do Niemiec, a dokładnie do Berlina w którym to poznańska pracownia Easst.com opracowała projekt centrum kulturalnego KUMA ( projekt ma powstać na wschodniej części Berlina - Lichtenberg Do niedawna znajdowały się tu głównie fabryki oraz mieszkania dla pracowników fabryk
Projekt zakłada budynek centrum kulturalnego w którym będą działać praktycznie wszystkie jednostki artystyczne.


Ciekawe jest to że obiekt będzie powstawał dzięki istniejącym już 8 kamienic ułożonych w dwóch szeregach. Projekt pokazuje że w środku znajdą się: restauracja klub i sale pokazów mody filmów czy wystaw jak i również co może zainteresować miłośników kina letniego- przestrzeń na otwarte pokazy :)

Gruntowną metamorfozę przejdą dwa szeregi kamienic. Jeden znajduje się od ulicy, a drugi od dziedzińca wewnętrznego. Zostaną one też powiększone o dwie kondygnacje, które będzie można w sposób dowolny aranżować. Nadbudowa będzie mocno przeszklona. Projektanci chcą ją ozdobić elementami rdzewiejącej blachy stalowej. Ten motyw to nawiązanie do industrialnego charakteru dzielnicy. By jeszcze bardziej wzmocnić przemysłowy charakter architekci chcą skuć tynk z elewacji kamienic i odsłonić cegły. - pisze bryla.pl

Moja opinia co do projektu jest oczywista. TAK TAK TAK!. Właśnie taka architektura potrzebna jest naszemu kraju! Która nie zakłada wyburzania ani zajmowania pustych zielonych terenów a wręcz przeciwnie zajmowania starych które nie będą już używane! - To właśnie wspaniała urbanistyczna architektura, i właśnie o to chwali w tym zawodzie! :) A jaka jest Wasza opinia? PISZCIE w komentarzach. Poniżej znajdziecie kilka zdjęć projektu!
zdjęcia i informacje bryla.pl

Martianna

8 komentarzy:

 1. Świetny blog. Na pewno będę częściej odwiedzać, bo chociaż architektura jest interesującym tematem, jestem w tym kompletnie zielona :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Joasiu właśnie z myślą o "zielonych" założyłam tego bloga. Chcę aby wszyscy mieli dostęp do architektury i rozumieli o co w niech chodzi. Serdecznie zapraszam Cię na kolejne posty!

   Usuń
 2. Spacerując po mieście można zobaczyć tyle pustych budynków, mieszkań, domów, które po prostu są... i nic się z tym nie dzieje. To smutne.
  Szkoda, że Polska nie dba o to, co już zostało wybudowane.
  Zamiast wykorzystać istniejące budynki i przywrócić im dawne piękno z nutką nowoczesności, wolą zniszczyć park w samym centrum miasta, żeby wybudować kolejne centrum handlowe, albo 7898723897 Biedronkę ew. inny market.

  Nie znam się zbyt dobrze na architekturze, dlatego cieszy mnie "obecność" takiego bloga w sieci :)!

  * * *
  http://crystal-quartet.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet nie wiesz jak cieszą mnie takie opinie jak Twoja. Szczera i na temat. Masz 100% racji w tym że architektura w Polsce nie za bardzo dba o stare budynki i zastępuje ją bezużyteczną "fabryką sklepów" jednak zaczyna się to powoli zmieniać i miejmy nadzieję że będzie się to zmieniać nadal aż dotrzemy na poziom Niemiec czy Holandii ( te kraje słyną z dobrej architektury)

   Usuń
 3. jestem jak najbardziej za! rzeczywiście taka architektura jest potrzebna :)

  obs=obs? zacznij, a na pewno się odwdzięczę :)
  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 4. Pewnie, ze jestem za! Denerwują mnie stare pustostany,które tylko zaburzają harmonię miasta. Niestety w moim rodzinnych Bytomiu, takie widoki to codzienność.
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marcelina dobrze znam Twój ból mieszkam również niedaleko Katowic i takie widoki to dla mnie codzienność dlatego mam nadzieje ze Śląsk posunięcie się w architekturze i bd wykorzystywał takie rozwiązania jakie zaproponowała w poście

   Usuń
 5. Wygląda niezwykle interesująco ten budynek

  OdpowiedzUsuń